Short-term momentum (almost) everywhere

Adam Zaremba , Huaigang Long , Andreas Karathanasopoulos

Is there a short-term reversal effect outside the universe of individual stocks? To answer this, we investigate a comprehensive dataset of more than two centuries of returns on five major asset classes: equity indices, government bonds, treasury bills, commodities, and currencies. Contrary to stock-level evidence, we find a striking short-term momentum pattern: the most recent month’s return positively predicts future performance. The effect is not explained by established return predictors—including the standard momentum—and is robust to many considerations. The short-term momentum is strongest among assets of high idiosyncratic volatility and in periods of elevated return dispersion. Also, the strategy payoffs display partial commonality across different asset classes.
Autor Adam Zaremba (WZ / KIiRK)
Adam Zaremba
- Katedra Inwestycji i Rynków Kapitałowych
, Huaigang Long - Zhejiang University, China