Zagraniczne doświadczenia w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego - inspiracje i rekomendacje dla Polski

Małgorzata Słodowa-Hełpa

This article looks at the origins, legal basis, volume and various form of public-private partnership in Europe and worldwide. In the first section, the author discusses the case of Poland against the foreign public-private markets. Next, some good practice examples are presented, particularly concerning issues which are identified as challenging for the development of public-private partnership in Poland. The next section shows various institutional and legal solutions, as well as regulatory activities and intervention oriented toward transparency and efficiency of the public-private partnership projects. The author also covers the question of various models of financing, particularly the role of banks and other financial institutions in the process of implementation (bankability).
Author Małgorzata Słodowa-Hełpa (WE / KMiBR)
Małgorzata Słodowa-Hełpa,,
- KMiBR
Other language title versionsForeign Experience of Public-private Partnership. Recommendations for Poland
Journal seriesStudia Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu, ISSN 2080-2404, e-ISSN 2082-0658, (B 9 pkt)
Issue year2014
No3 (39)
Keywords in Polishbankowość projektów PPP, centrum kompetencji PPP, dobre praktyki, forfeiting, finansowanie projektów inwestycyjnych w modelu PPP, project finance, partnerstwo publiczno-prywatne, Polska, projekty hybrydowe
Abstract in PolishBez względu na to, jak w minionych latach kształtowały się w różnych krajach relacje biznesu i polityki, z pewnością jednak udało się upowszechnić świadomość, że sektor publiczny nie jest w stanie samodzielnie sprostać potrzebom, oczekiwaniom i aspiracjom społeczeństwa w dziedzinie usług publicznych i tworzeniu nowoczesnej infrastruktury dla ich świadczenia. Zagraniczne doświadczenia mogą okazać się bardzo pomocne przy wdrażaniu krajowych projektów w formule PPP, zważywszy, że w Polsce takie doświadczenia są znacznie skromniejsze. Nieracjonalne byłoby jednak wierne kopiowanie umów z zagranicznych rynków czy funkcjonujących tam struktur PPP. Można jednak rozważyć dostosowanie ich do polskich warunków, by osiągnąć optymalne korzyści. Choć nie ma wątpliwości, że obecnie głównym motywem rozwoju PPP w Polsce są ograniczenia budżetowe sektora publicznego i możliwość odroczenia wydatków publicznych oraz rozłożenia ich na cały okres funkcjonowania projektu, to główną rolę powinien odgrywać przede wszystkim motyw efektywności.
ScoreMinisterial score = 7.0, 12-12-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 9.0, 12-12-2019, ArticleFromJournal